Hodina přírodovědy – zábava a vzdělání v jednom

V několika hodinách přírodovědy se žáci pátého ročníku seznamovali s neživou přírodou, která je důležitá pro přežití všech živých organismů. Povídali jsme si o tom, odkud se na naší planetě vezme světlo a teplo, co to je vzduch a o vodě a jejím neustálém koloběhu. A protože některé pojmy jsou pro žáky abstraktní, tak jsme si trochu pomohli jednoduchými chemickými pokusy, kterými jsme si ukázali, jak se třeba projevuje plyn – oxid uhličitý, který je obsažen, jak ve vzduchu, tak ve vodě.

Tančící rozinky.

Pokus s tančícími rozinkami demonstruje princip hustoty a reakci oxidu uhličitého ve vodě. Žáci si připravili sklenici s roztokem jedlé sody a octa. Do sklenice vložili rozinky a sledovali, jak se začnou rozinky pohybovat – nejprve klesnou na dno, ale pak je bublinky oxidu uhličitého vynesou zpět na povrch. Tento proces se opakuje a rozinky vypadají, jako by tancovaly.

Proč se to děje?
Když se oxid uhličitý uvolňuje, bublinky se přichytí na povrch rozinek. Ty se stanou lehčími a vystoupají na hladinu. Na povrchu bublinky prasknou a rozinky opět klesnou, dokud se celý proces nezopakuje.

Nafukující se rukavice.

U dalšího pokusu se žáci snažili nafouknout gumovou rukavici, aniž by do ní sami foukali ústy vzduch. Do sklenice nalili ocet, do rukavice vsypali jedlou sodu, rukavici poté nasadili na hrdlo sklenice a zvedli ji, tak aby se jedlá soda přesypala do sklenice. Jakmile se soda smísila s octem, začalo docházet k chemické reakci, při níž se uvolnil oxid uhličitý. Tento plyn nafoukl rukavici, která se zdánlivě „sama“ zvedala.

Jak to funguje?
Jedlá soda reaguje s kyselinou octovou a v octu začne vznikat oxid uhličitý. Uvolněný plyn nemá kam uniknout, a tak postupně nafukuje rukavici.

Ubrousek pod vodou

V tomto pokusu jsme chtěli zjistit, zda když ponoříme skleničku dnem vzhůru do vody, tak uvnitř skleničky může zůstat vzduch a voda se dovnitř skleničky nedostane.

Žáci vzali malou skleničku, do které zmuchlali ubrousek tak, aby po otočení skleničky vzhůru nohama nevypadl. Skleničku s ubrouskem uchopili do ruky a ponořili do vody ve velké nádobě. Skleničku vkládali do velké nádoby kolmo. 

Když skleničku opět vytáhli z vody, zjistili, že je ubrousek suchý.

Proč to tak je?

Ve skleničce je vzduch. Jestliže ji ponoříme do vody dnem vzhůru, vzduch zůstává, protože nemá kam unikat. Má totiž menší hustotu než voda, proto zůstává pořád nad ní. I ubrousek zůstává pod vodní hladinou ve vzduchu. Proto je po vytažení sklenky z vody suchý.

A že si se všemi výzvami žáci poradili na jedničku, se můžete přesvědčit na video odkazech pod jednotlivými pokusy, které si můžete s dětmi také vyzkoušet sami doma.

 

Mgr. Simona Brudovská

 

 

Čtvrťáci a páťáci stavěli domečky pro skřítky

Podzimní procházku v pátek 27. 9. jsme si s žáky 4. a 5. ročníku zpříjemnili nejen různými hrami a aktivitami, ale také stavbou lesních domečků pro skřítky. A tak žáci postavili např. Domek pro skřítka Kvítka, Pralesní dům pro veverky a ježky, Pařezové doupě, Lesnohouse a Smrkový domeček. Kromě názvu domečku vymysleli někteří i básničku, písničku nebo příběh. Na výtvory se můžete podívat ve fotogalerii.

Mgr. Petra Slámová

Distanční výuka od 15.2.2021

Milí žáci, vážení rodiče,

Od 15. 2. 2021 najdete všechny informace a materiály pro výuku pouze ve školním systému Edookit.  Proto je důležité tento systém sledovat.

Od stejného data dochází k úpravě distanční výuky. Bude přidáno více hodin v online výuce. Online výuka je označena kamerkou.

Stále máme k zapůjčení pro výuku stolní počítače. Notebooky jsou již rozebrané.  

Pokud by měl někdo zájem o počítač nebo měl problémy s přihlášením do systému Edookit, obracejte se na pana zástupce O. Kosaře.

 

Vedení školy

PODMÍNKY PROVOZU ZÁKLADNÍ ŠKOLY V OBDOBÍ DO KONCE ŠKOLNÍHO ROKU

Vážení rodiče,
v souladu s usnesením vlády je od 11. 5. 2020 umožněna osobní přítomnost žáků 9. ročníku pro účely přípravy na přijímací zkoušky a od 25. 5. 2020 je možnost návratu žáků 1. stupně.

PODMÍNKY PROVOZU ŠKOLY

NÁVRATKA PRO ŽÁKY 1. STUPNĚ.pdf

NÁVRATKA PRO ŽÁKY 1. STUPNĚ.docx

NÁVRATKA PRO ŽÁKY 9. ROČ.pdf

NÁVRATKA PRO ŽÁKY 9. ROČ.docx

ČESTNÉ PROHLÁŠENÍ

 

Interaktivní vzdělávací exkurze

V pátek 13. prosince se žáci 5. ročníku zúčastnili zajímavé exkurze v zábavném vědeckém parku VIDA Brno.

Nejdříve si prošli stálou expozici, kde bylo mnoho interaktivních exponátů, díky kterým lépe poznali a pochopili, jak funguje svět kolem nás. Exponáty jsou rozděleny do několika okruhů: PLANETA, CIVILIZACE, ČLOVĚK, MIKROSVĚT.

Vyzkoušeli si např. větrný kolotoč, vypustili horkovzdušný balón, v rotující místnosti zažili účinky odstředivé síly, moderovali počasí a mnoho dalších aktivit. Nejvíce nadšení však byli z trenažéru pro kosmonauty.

Dále na ně čekal výukový program Mysli na smysly, kde si na pěti stanovištích otestovali své schopnosti. Všichni se shodli na tom, že nejobtížnější bylo rozpoznávat různé vůně a identifikovat zvukové vjemy.

Na závěr navštívili SCIENCE SHOW, kde proběhlo mnoho zajímavých pokusů.

Z exkurze odjížděli všichni spokojeni s velkým množstvím praktických zážitků, o kterých si povídali nejen při zpáteční cestě, ale i v následujících dnech.

Mgr. Romana Štollová

Autorské čtení pana Tomáše Crlíka

V pondělí 21. října jsme ve škole přivítali spisovatele pana Tomáše Crlíka, který přišel žákům 5. – 7. ročníku představit svou novou knihu Strážci Země. Jedná se o dobrodružnou fantasy literaturu pro děti, která má blízký vztah k přírodě. Děti si tak mohly poslechnout úryvky z knihy z úst samotného autora, dozvěděli se, jaká je cesta od prvotního nápadu napsat knihu až po její vydání. Autor také neunikl všetečným dotazům dětí, které práce spisovatele zajímala. Sám autor o svých spisovatelských začátcích říká: „Jednoho dne jsem si vzal do hlavy, že jednou budu psát příběhy. K tomu mě přivedl první strážce Země, který se mi zrodil v hlavě. Prastarý hrdina dohlížející na svět přírody, který na sebe dokáže brát podobu všech tvorů, dokáže s nimi promlouvat.“Po besedě si žáci mohli knihu Strážci Země, i s věnováním a podpisem autora, koupit. Autorské čtení bylo zajímavým rozšířením výuky literární výchovy.

Mgr. Blanka Junková