Školní kolo biologické olympiády

Ve středu den po pololetním vysvědčení se několik přírodovědců naší školy ponořilo do řešení 57. ročníku Biologické olympiády.

Školní kolo vypadalo jednoduše, ale zdání klame. Letošní téma pro obě kategorie – C ( 8.- 9.ročníky) a D (6.- 7. ročníky) znělo „Bezlesí“. Teoretický test, poznávací část a praktická část byly velmi náročné. Přesto to všichni účastníci dobře zvládli a my jim děkujeme za účast a gratulujeme postupujícím do okresních kol.

V kategorii D nás bude v okresním kole reprezentovat Natálie Skryjová ze sedmého ročníku a v kategorii C pak Tereza Gregorová z osmého ročníku.

Mgr. Simona Brudovská

Projekt Celé Česko čte dětem (tentokrát v 5. ročníku)

V hodinách Přírodovědy se učíme o vesmíru a děti toto téma velmi baví a zajímá. Společně jsme se dostali až k 12 souhvězdím zvěrokruhu. Na youtube jsme si pustili dokument o souhvězdích a znameních. Děti zajímalo, podle čeho a proč lidé pojmenovali souhvězdí. Zašli jsme proto do knihovny a objevili knihu od spisovatelky Jany Eislerové Jak souhvězdí dostala svá jména /Fragment/ a hned jsme se pustili do čtení. Každého samozřejmě zajímalo to jeho znamení, a proto jsme pokračovali i v hodině Výtvarné výchovy, kde si děti nalepily vytištěné obrázky svých znamení a do nich domalovaly hvězdy, jak svítí na večerní obloze.

Tento projekt děti nadchl a odnesly si z něj mnoho zajímavých informací hravou formou. Už teď se všichni těšíme na další zajímavou knihu.

Mgr. Romana Štollová

You and your body

Třetí okruh lekcí angličtiny přivítal žáky devátého ročníku tématem Health and safety, kde se nám propojuje angličtina s učivem přírodopisu osmého ročníku o stavbě našeho těla.

Žáci s nadšením přivítali ve své třídě „nového žáka“, kterého pojmenovali Vašek (viz.fotografie) a ten nám posloužil jako pomůcka pro umístění kartiček s anglickými slovíčky na ta správná místa lidského těla.

Jednotlivé štítky během poslechu chodili žáci lepit, a nebo upevňovat kolíčky Vaškovi přímo na tělo. A věřte nebylo to jednoduché, jelikož při poslechu žáci před sebou neviděli text a ještě neznali některá nová slovíčka, ale z poslechu slyšeli jen slovíčko s názvem části těla na štítku a bylo zmíněno jen jeho umístění na těle.

Přesto si všichni žáci s tímto úkolem poradili velmi dobře a umístili štítky hned při prvním poslechu na správná místa. A jako poděkování Vaškovi za spolupráci se s ním v závěru hodiny vyfotili a Vašek s deváťáky ještě ve třídě zůstane až do konce tohoto tématu.

Mgr. Simona Brudovská

 

Vánoční turnaj v badmintonu

V posledních prosincových dnech jsme v badmintonovém kroužku odehráli náš první „Vánoční turnaj “. Soutěž proběhla ve dvou kategoriích, a to mladší žáci (6.třída) a starší žáci (7.-8.třída). Všichni účastníci turnaje si vedli velice dobře a každý své zápasy odehrál až do konce s velkým nasazením. Pro všechny hráče byly připraveny drobné ceny, které po tomto výkonu, dodaly hráčů zpět vynaloženou energii.

Výsledky prvního „Vánočního turnaje v badmintonu“

Mladší žáci

1. místo Tereza Čtvrtníčková
2. místo Karolína Fajmonová
3. místo Kristýna Gregorová

Starší žáci

1. místo Šimon Adámek
2. místo Ondřej Fajmon
3. místo Lucie Dítětová

Za kroužek badmintonu.

Mgr. Simona Brudovská

Bruslení šesťáků v Hlinsku

V polovině prosince nás čekala naše společná třídní akce, na kterou jsme se moc těšili. Bohužel jsme se ji nemohli zúčastnit všichni, a to ne proto, že bychom nechtěli, ale protože skoro polovina třídy onemocněla. Přesto to ostatní nevzdali a vyrazili s paní učitelkou autobusem směr Hlinsko – zimní stadion.

Ledová plocha byla výborně upravena, někteří z náš ještě rychle nechali po roce nabrousit brusle a šup na led. První kolečko kolem stadionu bylo pro některé trochu rozpačité, ale jakmile jsme získali po roční pauze bruslení jistotu, tak jsme to rozjeli naplno. Až nám bylo líto, jak nám ta společná hodina na ledě utekla.

Bylo to super a těšíme se na další třídní bruslení a doufáme, že tentokrát už pojedeme všichni.

Bruslaři a bruslařky z šesté třídy.

Divadelní představení v Horáckém divadle v Jihlavě

     V pondělí 19. prosince navštívili žáci 7., 8. a 9. ročníku divadelní představení Tajemství, šílenství podivnost, láska v Horáckém divadle v Jihlavě. Divadelní představení s podtitulem Ženy Boženy Němcové připomnělo známé ženské postavy z děl Boženy Němcové. Tajemství  ztělesňovala postava Karly ze stejnojmenné povídky, příběh nešťastné Viktorky z Babičky Boženy Němcové byl skryt v části názvu šílenství, podivnost představovala Divá Bára a  nešťastnou lásku nám připomněly postavy dvou sester, inspirací byla povídka Sestry.

     Představení bylo zpracováno velmi moderně, aby zaujalo diváky i v současné době.

     Prožili jsme v divadle pěkné adventní dopoledne a věřím, že se žákům představení líbilo.

Mgr. Blanka Junková

Olympiáda v anglickém jazyce – školní kolo

Ve druhé polovině listopadu proběhlo školní kolo anglické olympiády pro děti z 2. stupně. Žáci změřili své síly v poslechu, porozumění textu, rozsahu slovní zásoby i gramatické kompetenci. Celkově se této soutěže zúčastnilo 15 žáků. Soutěž je však rozdělena na dvě věkové kategorie. V kategorii I. A se utkali žáci 7. ročníku. Naprosto jednoznačně zvítězil Martin Ruprecht, který získal plný počet bodů. Na paty mu však šlapalo další 5 spolužáků, kteří měli velmi malý bodový rozestup. Všichni předvedli pěkné výkony a děkujeme za zapojení do této soutěže Maye Dvořákové, Natálii Skryjové, Petře Janouškové, Janu Ptaszekovi a Sebastianu Slámovi.

V kategorii II. A již byla konkurence o něco větší. Přihlásilo se 9 žáků tentokrát z 8. a 9. tříd. První místo získala Tereza Gregorova z 8.třídy s plným počtem bodů. Na druhém místě se umístil jen o bodík Tomáš Kunc taktéž z 8.třídy a na třetím místě Adriana Feňová z 9.třídy. Na dalších místech se umístili – Přemysl Brázda z 8.třídy, Josef Vomáčka z 9.třídy, Tomáš Netolický z 8.třídy, Lucie Skryjová z 9.třídy, Justýna Vaisová z 8.třídy a Eliška Svobodová z 8.třídy.

Všem samozřejmě moc gratulujeme! Martin a Terezka nás budou reprezentovat v okresním kole této soutěže, které se uskuteční v březnu 2023 ve Žďáru nad Sázavou.

Keep your fingers crossed for them neboli česky – držte jim palce!

Mgr. Simona Brudovská