Soutěž pro žáky ZŠ „Zemědělství a lesnictví na Vysočině“

V pátek 25. 4. 2025 se dvě žákyně 7. ročníku Helena Babáková a Dora Blahová vydaly reprezentovat naši školu do Jihlavy na Krajský úřad Kraje Vysočina.

Slavnostní zahájení soutěže proběhla za účasti členů Rady Kraje Vysočina a poté následoval písemný test, který žáci měli zvládnout za 45 minut. Každoročně po tomto testu následuje pokračování soutěže a to poznáváním rostlin, živočichů, semínek, vajíček, nářadí, které se používalo v zemědělství v minulem, ale i předminulém století. Na své si přijdou i ti žáci, jejichž silnou stránkou je manuální zručnost, protože do soutěží jsou zapojeny i aktivity, jako řezání dřeva, zatloukání hřebíků a třeba i dojení krávy na trenažéru. Po tomto náročném dopoledni následovalo bohaté občerstvení a vyhlášení výsledků.

Pro dvacet nejlepších soutěžících byly připraveny věcné ceny a poukaz na dvoudenní naučně poznávací výlet a vstupenky na veletrh Země živitelka v Českých Budějovicích.

A jak se dařilo našim děvčatům? Helena Babáková se umístila na 17. místě a Dora Blahová na 6. místě z celkem 66 soutěžících. Umístěním se obě žákyně staly úspěšnými řešitelkami soutěže. Ze soutěže si odnesly věcné ceny a poukazy na dvoudenní naučně poznávací výlet do moderních zemědělských a lesnických provozů v Kraji Vysočina, který se uskuteční na konci května.

Oběma žákyním gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Mgr. Simona Brudovská

Žáci 9. třídy sázejí stromky s Lesy ČR

V nedávné době se žáci 9. třídy zúčastnili akce pořádané Lesy ČR, kde měli příležitost sázet stromky. Tato aktivita byla nejen zábavná, ale také velmi přínosná pro všechny zúčastněné.

Žáci se nejprve pustili do sbírání klestí, což jim umožnilo připravit půdu pro nové stromky. Poté rozměřovali vzdálenost mezi jednotlivými stromky, aby zajistili jejich správný růst. Nakonec se chopili motykosekery a začali sázet stromky.

Celá akce byla skvělou příležitostí pro žáky, aby se naučili více o přírodě a významu lesů. Navíc si mohli vyzkoušet praktické dovednosti, které jim mohou být užitečné i v budoucnu.

Mgr. Vojtěch Uchytil

 

Velká diamantová loupež ve školní družině

V týdnu před Velikonocemi k nám zavítal jakýsi Filluta a schoval v naší škole odcizené diamantové vejce nevyčíslitelné hodnoty. A protože to nebyl obyčejný zlodějíček, ale prostě Filluta, nechal nám v družině nápovědy k jeho nalezení v podobě křížovek a číselných doplňovaček.

A tak jsme luštili a bádali, a hledali tajné kódy, a zase luštili, až se z nás kouřilo, a nakonec diamantové vejce našli. Odměnou nám byla dvě velká barevná vejce plná dobrot.

Ale pozor! Musíme být ostražití, protože nikdo neví, kdy se Filluta v naší družině zase objeví.

Vychovatelky ŠD

Velikonoční turnaj v badmintonu.

Naši badmintonisti si v letošním roce řekli, že dva turnaje za školní rok jsou málo, a tak jsme neváhali a zorganizovali ještě „Velikonoční turnaj“, který se setkal s velkým úspěchem. Pevně věříme, že od příštího roku jej budeme organizovat již pravidelně.

Soutěž proběhla ve dvou kategoriích, a to dívčí a chlapecká a níže se můžete podívat, jak si jednotliví účastnici vedli.

Výsledky prvního „Velikonočního turnaje v badmintonu“

Chlapci          1. místo – Jindřich Černý

                        2. místo – Tomáš Novák

                        3. místo – Filip Gregor

 

Dívky             1. místo – Kristýna Gregorová

                        2. místo – Elen Kostelecká

                        3. místo – Renata Zdražilová

Mgr. Simona Brudovská

 

Den otevřených dveří

Ve středu 2. dubna jsme ve škole přivítali všechny, kteří si chtěli prohlédnout nejen jarně vyzdobenou školu, ale i nové prostory naší školy. Konal se Den otevřených dveří. Vyzdobené školní chodby i třídy už dýchaly na návštěvníky jarem, pro zájemce byla připravena jarní stezka školou, kde si mohli všichni připomenout a zopakovat jarní zvyky, přísloví, jarní květiny. Ale i otevřené třídy lákaly k prohlídce. V každé třídě na 1. stupni čekala na příchozí praktická ukázka aktivit, které učitelé běžně v hodinách používají. Příchozí si mohli vyzkoušet práci s interaktivní tabulí, prohlédli si pomůcky k výuce jednotlivých předmětů, mohli si vyrobit i jednoduché jarní dekorace. Největší pozornost však přitahovaly nově otevřené prostory školy, kde je učebna výtvarné výchovy, jazyková učebna, učebna přírodovědných předmětů a Školní poradenské pracoviště. Děti i dospělé zaujala práce s roboty, v přírodovědné učebně na ně čekaly mikroskopy s připravenými preparáty a další pomůcky. Ve škole to bzučelo jako v úle a čas rychle ubíhal. Do školy se přišli podívat nejen rodiče a prarodiče našich žáků, ale i zastupitelé obce.

Poděkování za pěkné odpoledne patří nejen učitelům, kteří si program ve své třídě připravili, ale i žákům, kteří jim pomáhali.

Společně jsme strávili příjemné jarní odpoledne a všichni doufáme, že se všem ve škole líbilo a že si odnesli spoustu hezkých zážitků.

Mgr. Blanka Junková

Krajské kolo Zeměpisné olympiády

Velký úspěch se podařil žákovi 7. třídy Ladislavu Laštovicovi. Láďa postoupil do krajského kola Zeměpisné olympiády mezi nejlepších 15 žáků z celého kraje. V této velké konkurenci se mu podařilo skončit na 4. místě, což je obrovský úspěch.

Láďovi děkujeme za výbornou reprezentaci naší školy.

Mgr. Vojtěch Uchytil

Nocování ve škole

V pondělí 31. března navečer před školou postávali ti, kteří se rozhodli strávit večer ve škole a s knihou. Rok uběhl jako voda a byl tu 4. ročník Nocování ve škole. Tentokrát byly čtenářské dílny zaměřeny na práci s rozečtenou knihou. Četli jsme a povídali si o postavách jednotlivých knih. Žáci vytvářeli pracovní listy, které nás s hlavními nebo i vedlejšími postavami jejich knih seznámili. Vznikaly hezké a zajímavé nápady, hlavní postavou nemusel být vždy člověk, ale i třeba nějaké zvíře. Také náš strom Čtenářovník se zazelenal lístečky s názvy čtených knih. Tak jak budeme číst další knihy, budou lístky s názvy přečtených knížek přibývat. Čas rychle ubíhal, za okny se stmívalo a na nás čekala tradiční Stezka odvahy ztemnělou školou, kterou si pro všechny připravili žáci 9. třídy. Ti, kteří nenašli odvahu na procházku tajemnou školou, hráli společenské hry, sledovali filmy, někteří si i zatančili.

Věříme, že i letošní ročník Nocování ve škole se žákům líbil a všichni se těšíme na další rok.

Mgr. Blanka Junková

Aprílová škola

V úterý 1. dubna se naše škola proměnila v místo plné zábavy a netradiční výuky. Proběhla totiž Aprílová škola, během které si role vyměnili učitelé a žáci. Místo obvyklých hodin se tentokrát vedení ujaly děti a učitelé zasedli místo nich do lavic. Žáci si připravili různé aktivity, lekce, soutěže, kreativní hry a vyzkoušeli si, že práce učitele není vůbec jednoduchá. Učitelé si zase zkusili, jaké to je být zase po nějaké době na druhé straně, a tak psali test, byli zkoušeni, soutěžili v Riskuj nebo Kahootu. Celý den se nesl v uvolněné a veselé atmosféře. A žáci už se těší na další ročník.

Mgr. Petra Slámová

Jak vypadá srdce uvnitř?

Žáci 8. a 5. ročníku se zúčastnili pitvy, která byla zaměřena na oběhovou soustavu. Na vepřovém srdci, které je v mnoha aspektech podobné tomu lidskému, jsme v hodinách přírodopisu a přírodovědy provedli pitvu a podívali se dovnitř tohoto orgánu a blíže se seznámili s jeho vnitřní stavbou. Děti si tak mohly praktickým bádáním udělat představu o tom, co se děje uvnitř srdce a pochopit jeho mechanismus. Žáci pátého ročníku si hned poté vyzkoušeli i masáž srdce na figuríně zapůjčené místním hasičským sborem.

Osmáci toto bádání ještě v následujících hodinách doplnili zhotovením Lapbooku týkajícího se oběhové soustavy a páťáci takto připravené pomůcky využili k opakování učiva o oběhové soustavě v hodinách přírodovědy.

 Mgr. Simona Brudovská