Nocování ve škole

V úterý 26. března jsme se večer sešli před školou s těmi, kdo chtěli strávit večer s knihou. Probíhal 3. ročník Nocování ve škole. Tentokrát byly čtenářské dílny zaměřeny na práci s přečtenou knihou. Žáci se snažili vytvořit zajímavý plakát o přečtené knize, svoji práci prezentovali spolužákům. Nesměla chybět hra na schovávanou v ztemnělé škole, kterou si všichni náležitě užili. Poté se všichni věnovali různým činnostem – hrály se společenské hry, sledovaly filmy, tancovalo se a čas rychle utíkal.

Věříme, že i letošní ročník Nocování ve škole se žákům líbil a všichni se těšíme na další rok.

Mgr. Petra Slámová a Mgr. Blanka Junková

Florbal Jimramov

Vybraní chlapci z 8. a 9. třídy se zúčastnili tradičního florbalového turnaje v Jimramově. Turnaje se zúčastnilo 7 týmů. S námi v skupině byly týmy ze Sněžného, Svratky a Jimramova. Sněžné i Svratku naši žáci porazili, s Jimramovem prohráli a skončili tak druzí ve skupině. Čekal je tedy zápas o třetí místo proti Jimramovu B, který zvládli a mohli tak slavit konečné třetí místo.

Mgr. Vojtěch Uchytil

Zeměpisná olympiáda

Koncem února proběhlo okresní finále Zeměpisné olympiády, kterého se zúčastnili vítězové školních kol. Za 6. třídu nás reprezentoval Ladislav Laštovica, který v okresním kole skončil na krásném 10. místě. V kategorii 7. tříd nás reprezentoval Jindra Černý, který se umístil na 20. místě. Ve spojené kategorii 8. a 9. tříd nás reprezentoval Tomáš Netolický, který se ve velmi nabité konkurenci umístil na 17. místě.

Všem žákům, kteří vzorně reprezentovali naši školu, děkujeme.

Mgr. Vojtěch Uchytil

celorepubliková akce POJĎ HRÁT HOKEJ

Přijďte v pondělí 15.1. od 16:30 hod na akci TÝDEN HOKEJE na zimní stadion v Hlinsku.

V pondělí 15.1.2023 budou mít všechny děti bez rozdílu dovednosti bruslení jedinečnou možnost vyzkoušet si zdarma, jaké to je být hokejistou. HC Hlinsko ve spolupráci s Českým hokejem pořádá na zimním stadionu v Hlinsku akci v rámci Týdne hokeje. Kromě zážitku v podobě prvních krůčků na ledě si každé dítě navíc s sebou domů odnese zajímavý hokejový dárek. Přijďte si vyzkoušet lední hokej a zažijte spoustu zábavy!

Co všechno je potřeba si na akci přinést? Stačí jen brusle, helma a rukavice (postačí i lyžařská helma a rukavice). V případě, že máte doma chrániče loktů a kolen pro in-line bruslení, vezměte je rovněž s sebou. Pokud nedisponujete bruslemi a helmou, můžete se obrátit na trenéra Jaroslava Plíška (tel. 604607178, hchlinsko2020@seznam.cz) s dotazem na možnost zapůjčení vybavení přímo na místě.

Týden hokeje je série sportovních akcí pro děti ve věku 4 – 8 let a jejich rodiče, kterým se naskytne unikátní příležitost seznámit se s hokejovým prostředím. Pro děti je připraven zábavný program na ledě i mimo něj, rodiče zde získají podrobné informace o tom, co obnáší mít doma malého hokejistu a jaký je přínos ledního hokeje pro fyzický a osobnostní rozvoj dětí.

Pro účastníky Týdne hokeje je pak připravena ještě další výhoda. Každé dítě, které se na akci přihlásí do projektu Pojď hrát hokej a klub ho následně zaregistruje do Českého hokeje (Český svaz ledního hokeje z. s.), získá poukaz v hodnotě 1500 Kč na nákup hokejové výstroje. Více informací o příspěvku na první hokejovou výstroj najdete zde.

Akce Týden hokeje se v rámci projektu Pojď hrát hokej koná podesáté po celé České republice a celkově už podvanácté. Díky dosavadním ročníkům získalo první zkušenost s ledním hokejem 38 000 dětí. Více informací najdete na https://www.pojdhrathokej.cz v sekci Týden hokeje.

A proč je zrovna lední hokej skvělou volbou pro vaše dítě?

Spousta zábavy, společné zážitky, radost ze hry pro děti i jejich rodiče. Lední hokej nabízí víc, než se na první pohled může zdát. V případě začínajících hokejistů není hokej drahou záležitostí. Náklady za výstroj není většinou potřeba platit i díky akci Výstroj pro nejmenší. Český svaz ledního hokeje dodává klubům po celé České republice hokejové vybavení, které si pak mohou děti v drtivé většině dlouhodobě zapůjčit.

Hokej dítěti prospěje nejenom po fyzické, ale i psychické stránce. Tréninky nebude trávit jen na ledě. Důležitá je totiž příprava i mimo něj. Důraz je kladen především na pestrost, jednotvárnost v osnovách mládežnických trenérů nenajdete. O děti se starají kvalifikovaní trenéři na jejichž činnost Český hokej dlouhodobě finančně přispívá. Pokud vaše dítě zvolí hokej jako sport číslo jedno, osvojí si i základy jiných sportů jako je atletika či gymnastika.

A strádat nebude ani osobnostní stránka dítěte. Malý hokejista se už od prvních chvil v kabině naučí spolupracovat v kolektivu, přijímat zodpovědnost i pravidla a plnit různé úkoly. Trénink i utkání podnítí soutěživost a děti zjistí, že spolupráce v týmu je důležitější než individuality.

 

Středověké město

Žáci 7. ročníku se v dnešní hodině dějepisu stali lokátory a založili vlastní město. Dostali od svého panovníka předem vyměřený plánek města s informacemi, jak takové středověké město vypadalo, kde stály jednotlivé stavby (krčma, kostel, radnice, mlýn, kovárna, popraviště,…), kdo ve městě žil a jaká práva město mělo. Panovník žákům udělil vhodné místo na břehu řeky a už bylo jen na žácích, kam jednotlivé stavby rozmístí. Na závěr žáci vymysleli název pro své město a předložili plánek panovníkovi, který mohl vybírat opravdu ze zdařilých návrhů.

Mgr. Petra Slámová

Návštěva Domestavu

Zatím jsme v sedmé třídě, ale čas tak rychle utíká a my se ani nenadějeme a budou z nás devátáci. V té chvíli pro nás nastane rozhodování na jakou školu si dát přihlášku a co bychom v budoucnu chtěli dělat.

Říkali jsme si, že není špatné, začít se inspirovat dříve. A jako první možnost, která nás napadla, bylo podívat se do firmy, která se nachází v naší obci. Tou firmou je DOMESTAV a vyrábí se zde dřevěný nábytek.

Zaměstanci firmy k nám byli velmi vstříční. Seznámili nás s růzmými stroji na obrábění dřeva, s tím jak probíhá celý proces od přijetí objednávky až po její expedici. Na závěr jsme dostali katalogy a další propagační materiály, které si společně projdeme s paní učitelkou v hodinách pracovních činností.

Kluci a holky ze sedmičky.

Anglické divadlo

Ve čtvrtek 19. prosince se žáci 9. třídy vydali do Městského divadla ve Žďáru nad Sázavou, aby tam shlédli divadelní představení hrané v anglickém jazyce. Měli tak možnost si ověřit svoji schopnost porozumění mluvené angličtině.

Studenti třetího ročníku gymnázia si připravili svoji vlastní hru SCOOBY – DOO AND THE MISTERY OF GYMRZ a neb Všichni se dobře baví, ale najednou zhasnou světla…………………………

Scooby – Doo a jeho přítelé, tak jako v kresleném příběhu, tak i v této divadelní hře řeší detektivní případ a snaží se dopadnout, usvědčit a zneškodnit pachatele. A více prozrazovat nebudeme, jelikož studenti toto představení budou hrát i pro širší veřejnost.

Mgr. Simona Brudovská

Vánoční koncert

V pátek 15. prosince přivítala slavnostně vyzdobená škola všechny ty, kteří si chtěli zpříjemnit předvánoční čas a našli si chvíli na vystoupení žáků naší školy. U vchodu návštěvníky vítala vůně perníčků, které napekli a ozdobili žáci 9. ročníku. Příchozí mohli obdivovat i vánočně vyzdobenou školu. Děti se na svůj vánoční koncert pečlivě připravovali a se svými učiteli připravili pásmo zimních a vánočních písniček a básniček. Starší žáci nacvičili pásmo pověr a zvyků, připomněli, jak se slavily Vánoce dříve. Nechyběly ani koledy a vánoční písně s doprovodem kytar, školou se nesl i zvuk houslí.

Doufáme, že se všem vystoupení našich dětí líbilo, že se v tom adventním čase alespoň na chvíli zastavili a uvědomili si, co je pravým smyslem Vánoc.

Všem žákům i dětem z mateřské školy děkujeme, že svým vystoupením přispěli k příjemně strávenému odpoledni.

Mgr. Blanka Junková