Proškoly.cz

Žáci dostali lísteček s přístupovými údaji pro sebe, pro rodiče a pro kamaráda.

http://www.proskoly.cz/

Portál Proškoly.cz poskytuje širokou nabídku on-line testů dostupných z jakéhokoliv počítače připojeného k internetu. Využívat ho tak mohou vaše děti nejen ve škole, ale i doma.

 

Pohádkový rok

Letošní rok ve školní družině byl přímo pohádkový. Zahráli jsme si na detektivy a každý měsíc pátrali po jedné pohádce. Celoroční snažení jsme pak zakončili v pohádkovém KUKYHO LESE na Březinách. Na Kukyho stezce jsme se poučili, pobavili i zadováděli. Všichni, kdo stezku prošli, dostali medaili.  Nakonec jsme vyhodnotili celoroční soutěž a za vypátrané pohádky obdrželi drobné odměny.

Petra Horáková

Pohádkový les

V pátek 31.5. ožil les za Familiemi pohádkovými bytostmi. Žáci  9.ročníku se na celé dopoledne proměnili v postavičky z Večerníčků (Pat a Mat, Rumcajs s Cipískem, Králíci z klobouku, Mickey a Minnie, víla Amálka, Křemílek a Vochomůrka) a pohádek (Dlouhý, Široký a Bystrozraký). Chtěli tak dětem připomenout postavičky, které už mnohdy ani neznají. Výsledkem byla procházka přes 7 pohádkových stanovišť, na kterých děti plnily různé úkoly. Na začátku lesa děti přivítala hodná čarodějnice, která jim vysvětlila pravidla a rozdala kartičky, do kterých jim pohádkové bytosti za splnění úkolů dávaly razítka.  Na konci lesa všechny čekala sladká odměna. Počasí nám ten den přálo, deváťáci všechno zvládli na jedničku a my už se těšíme na příští rok.

Mgr. Petra Slámová

 

Exkurze do Anthroposu a Památníku Leoše Janáčka

Ve středu 10. dubna se žáci 4., 5. a 6. ročníku vypravili do Brna. Navštívili expozici o vývoji člověka v brněnském Anthroposu. Život a dílo Leoše Janáčka si připomněli v Památníku Leoše Janáčka.

Žáci 6. ročníku o exkurzi napsali: Ve středu jsme byli v Brně v Anthroposu a v domě Leoše Janáčka. V Anthroposu to bylo super, byl tam mamut, který měl 7m a vážil až 8 tun. Denně prý snědl až 180kg potravy. V domě Leoše Janáčka to bylo už trošku nudnější, ale alespoň jsme se něco naučili. Po prohlídce jsme hráli na ozvučené trubky, to bylo zábavné. Nakonec jsme si pouštěli video o Lišce Bystroušce. Moc se mi to líbilo a chtěla bych se tam do budoucna ještě podívat.

Návštěva okresní knihovny a výstav

V předvelikonočním týdnu se žáci 2. stupně vypravili do Žďáru nad Sázavou, kde pro ně byly v okresní knihovně připraveny tematicky zaměřené besedy. Žáci 6. a 7. ročníku se zaposlouchali do úryvků z dobrodružné literatury a připomněli si nejznámější české a světové spisovatele tohoto literárního žánru. Žáky 8. a 9. ročníku čekala beseda na téma Drogy v české a světové literatuře. Zbytek dopoledne strávili mladší žáci v Regionálním muzeu, kde se dozvěděli, jak se slavily Velikonoce na Horácku. Připomněli si velikonoční tradice i zvyky našich předků, mohli srovnat, jak se slavily Velikonoce dříve a nyní. Starší žáci navštívili interaktivní výstavu Leonardo v Muzeu nové generace. Seznámili se s da Vinciho vynálezy, uměním i jeho vědeckou prací. Besedy i výstavy tak doplnily výuku a věřím, že se žákům líbily a odnesli si z nich nové vědomosti.

Mgr. Blanka Junková

Výcvikový kurz sjezdového lyžování

V letošním roce nám zimní počasí přálo, sněhu bylo dost,  a tak mohli  žáci 7. – 9. ročníku v posledním únorovém týdnu vyměnit učebnice a školní lavice za sjezdové lyže a v rámci lyžařského výcvikového kurzu strávit  tři dny na sjezdovce v Hlinsku.  Všichni začínali na cvičném svahu a po rozdělení do družstev začal samotný výcvik. Pokročilí lyžaři si pod vedením instruktorů vybrušovali svůj lyžařský styl, začátečníci se se svými instruktory pomaličku prokousávali prvními obloučky na svahu. Všichni se snažili, lyžování je bavilo a po dvou dnech už každý dokázal sjíždět sjezdovku bez pádů. Počasí nám přálo, přes noc sjezdovka pěkně umrzla, ale ráno nás na svahu vítalo sluníčko. I když výcvik trval jen tři dny, všichni udělali velký kus práce a usilovný trénink byl na jejich jízdě vidět. Čas na sjezdovce utekl jako voda a všichni litovali, že lyžařský výcvik končí, ale většina dětí se už těší, že se příští rok lyžařského kurzu opět zúčastní.

Mgr. Blanka Junková

 

Párkové lyžařské závody

Za téměř jarního počasí se ve čtvrtek 14. února konaly párkové lyžařské závody. Sněhu bylo dostatek, trať byla připravena, a tak se mohli závodníci vydat do stopy. Nejmladší lyžaři (1. a 2. ročník) měli trasu nejkratší-200 m, na závodníky ze 3. a 4. ročníku už čekala trať dlouhá 400 m, v další kategorii žáků 5. a 6. ročníku měřila trať závodu 2 km a nejstarší žáci běželi 3,5 km. Všichni závodníci se snažili, svoji trať zvládli a v cíli je čekal nejen dobrý pocit, ale i teplý čaj. A když to byly párkové závody, tak na párek si všichni účastníci zašli do školní jídelny. Slavnostní vyhlášení výsledků s předáním cen proběhlo druhý den.

Výsledky:

Chlapci 1. a 2. ročník– 1. místo Gregor Marek, 2. místo-Ptáček Michal, 3. místo Bureš Matyáš.

Dívky 1. a 2. ročník 1. místo Gregorová Kristýna, 2. místo Bodláková Adéla, 3. místo Teplá Viktorie.

Chlapci 3. a 4. ročník 1. místo Suchý Adam, 2. místo Kunc Tomáš, 3. místo Sláma Sebastian.

Dívky 3. a 4. ročník 1. místo Skryjová Nela, 2. místo Opluštilová Nela, 3. místo Dítětová Lucie.

Chlapci 5. a 6. ročník 1. místo Tadeáš Chmelík, 2. místo Gregor Ondřej, 3. místo Hendl Michal.

Dívky 5. a 6. ročník 1. místo Slámová Barbora, 2. místo Ptaszeková Eliška, 3. místo Vaisová Adéla.

Chlapci 7., 8. a 9. ročník 1. místo Otava Tadeáš, 2. místo Mareš Matyáš, 3. místo Chmelík Jakub.

Dívky 7.,8. a 9. ročník 1. místo Opluštilová Nikola, 2. místo Nováková Tereza, 3. místo Rybenská Johana.

Blahopřejeme vítězům a děkujeme všem, kteří se závodu zúčastnili.

 

Mgr. Blanka Junková

Dětský maškarní bál

Neděle 10. února tradičně patřila dětem, které chtěly prožít odpoledne s písničkami, tancem a soutěžemi. V kulturním domě se konal dětský maškarní bál, který pro děti připravili žáci 9. ročníku. Tentokrát ji uváděla Lucie Borhyová (Jáchym Horák) a Rey Koranteng (Štěpán Němec). Karneval začal průvodem masek a potom už taneční parket patřil všem princeznám, beruškám, vodníkům, klaunům a ostatním maskám. Nechyběly ani soutěže a bohatá tombola. Porota měla opravdu plné ruce práce vybrat a odměnit nejhezčí a nejoriginálnější masky. Naše poděkování patří těm, kteří svými dárky přispěli do tomboly, rádi bychom také poděkovali panu Gregorovi, který se postaral o ozvučení a pěkné písničky, všem žákům a zaměstnancům školy, kteří pomáhali s organizací a také všem, kteří přispěli k tomu, že jsme společně strávili příjemné sváteční odpoledne.

Mgr. Blanka Junková