Recitační soutěž

Ve čtvrtek 13. února se v naší školičce konala soutěž v dětském přednesu. V této době je hodně dětí nemocných, ale přesto se našlo 16 odvážných recitátorů, kteří soutěžili ve třech kategoriích. Účast v soutěži je dobrovolná, kdo chtěl, tak se přihlásil. S výběrem textů pomáhaly prvňákům a druhákům paní učitelky, starší děti si vybíraly samy a nejstarší měly dokonce texty dva. Slyšeli jsme nejen poezii, od klasiků Halase, Hrubína, Žáčka, Reynka, Slívy, Erbena, ale i moderních autorů Malého, Staré, Míkové, Silversteina či Jirouse. A jak to nakonec všechno dopadlo? V 0. a I. kategorii byli oceněni za umělecký přínos: jediná prvňačka Karolínka Staňková a druhák Jakub Svoboda, v I. kategorii pak Eliška Svobodová. Ocenění za umělecký přínos s postupem do oblastního kola získali:  v I. kategorii Rebeka Zábranská a Rozálie Brázdová, ve II. kategorii Milan Cempírek a Lucie Dítětová a ve III. kategorii Kateřina Kašíková a Josef Vomáčka. Všem recitátorům děkujeme za účast a vítězům přejeme hodně úspěchů v oblastním kole.

Mgr. Eva Hořínková

Školní kolo Olympiády z českého jazyka

Ve středu 11. prosince se konalo školní kolo Olympiády z českého jazyka, která je určena žákům 8. a 9. tříd. Olympiáda má dvě části – gramatickou a slohovou, soutěžící tedy musí prokázat nejen znalost mluvnických pravidel, ale i napsat slohovou práci na dané téma. Ve školním kole si prověřilo své znalosti mateřského jazyka 11 žáků. Nejvíce bodů získala Adéla Blažíčková z 9. třídy a patří jí tedy nejen 1. místo, ale postupuje i do okresního kola, které se bude konat ve Žďáře nad Sázavou. Na druhém místě se umístila Simona Kuncová (8. ročník) a 3. místo patří Tomáši Machovi z 9. ročníku. Děkuji všem soutěžícím za účast v soutěži.

Mgr. Blanka Junková

Školní kolo recitační soutěže

Ve čtvrtek 7. února se sešli milovníci básní a recitace na školním kole recitační soutěže. Již tradičně mají o tuto soutěž zájem spíše děti z 1. stupně, kterých se letos sešlo 16, z 2. stupně se soutěže zúčastnily 4 žákyně. Soutěž byla rozdělena do tří kategorií. Prvňáčci, tedy nultá kategorie, nepostupují do dalšího kola, přesto byly jejich výkony obdivuhodné. A tak porota mohla kromě pamětních listů a malých sladkostí rozdat i diplomy za přirozený projev, za pěknou výslovnost a třeba i za hezký kontakt s publikem. V 1. kategorii žáků 2. a 3. třídy se do dalšího kola probojovala Kristýna Gregorová a Martin Ruprecht, Adéla Bodláková si odnesla ocenění za pěkný výběr básničky. Nejpočetnější kategorií byla kategorie druhá, žáků 4. a 5. ročníku, kde si postup vybojovala Eliška Svobodová a Lucie Dítětová. Zvláštní ocenění získala Tereza Gregorová za pěkný umělecký dojem a Josef Omáčka za osobitý a náročný výběr textu. V poslední 3. kategorii žáků 6. a 7. tříd si postup vybojovala Kateřina Kašíková a Denisa Dítětová. Postupující žáky ještě čeká mnoho práce při přípravě na obvodní kolo, které se bude konat ve Žďáře nad Sázavou. Všem soutěžícím děkujeme za účast a doufáme, že společně s námi strávili pěkné odpoledne, poslechli si hezké básničky.

Mgr. Blanka Junková

 

Okresní kolo olympiády v českém jazyce

Ve středu 28. ledna se ve Žďáře nad Sázavou konalo okresní kolo Olympiády v českém jazyce, která je určena žákům 8. a 9. tříd. Naši školu v této soutěži reprezentoval žák 8. ročníku Tomáš Mach, který postoupil ze školního kola s nejvyšším počtem bodů. V silné konkurenci žáků základních škol i odpovídajících ročníků víceletých gymnázií obsadil Tomáš v okresním kole z 34 soutěžících pěkné 10. místo. Gratulujeme a děkujeme Tomášovi za úspěšnou reprezentaci školy.

Mgr. Blanka Junková

Dějepisná olympiáda

Ve středu 16.1. 2019 proběhlo ve Žďáře nad Sázavou v DDM Okresní kolo Dějepisné olympiády. Z naší školy postoupila do tohoto kola žákyně 9. třídy Kateřina Bodláková, která skončila ve školním kole olympiády na 1. místě. V této o stupeň vyšší soutěži obsadila Katka krásné 16. místo ze 45 účastníků. Tematické zaměření letošního ročníku olympiády bylo „Za poznáním, za obchodem i za prací aneb Cesty jako tepny civilizace.“

Mgr. Petra Slámová

Školní kolo Olympiády z českého jazyka

Ve čtvrtek 13. prosince se konalo školní kolo Olympiády z českého jazyka. Ve školním kole si prověřilo své znalosti mateřského jazyka 7 žáků. Nejvíce bodů získal Tomáš Mach z 8. třídy a patří mu tedy nejen 1. místo, ale postupuje i do okresního kola, které se bude konat ve Žďáře nad Sázavou. Na druhém místě se umístila Adéla Blažíčková (8. ročník) a 3. místo patří Natálii Hromádkové z 9. ročníku. Děkujeme všem, kteří se soutěže zúčastnili.

Mgr. Blanka Junková

Florbalový turnaj v Jimramově

V pátek 7. 12. 2018 vyjeli vybraní žáci naší školy na florbalový turnaj v Jimramově. Turnaje se kromě nás účastnila ještě pořádající ZŠ Jimramov, dále ZŠ Sněžné a ZŠ Svratka, která postavila dvě mužstva.

První zápas s favorizovaným Jimramovem jsme sice prohráli, ale bylo vidět, že obětavost a chuť hrát nám nechybí. Bylo patrné, že ostatní týmy můžeme přehrát.

Další zápas se Svratkou1 byl velice vyrovnaný, šance byli na obou stranách, ale naši hráči byli rychlejší a zasloužili si vyhrát. Za stavu 2:2 vstřelil Tadeáš Chmelík branku, borci už výhru nepustili a mohli jsme konečně slavit vítězství.

Poslední dva zápasy byly již v naší režii, Sněžné i Svratku2 jsme přehráli a umístili se na krásném 2. místě. Je to historický úspěch našich florbalistů, patří jim veliký dík za reprezentaci školy.

Mgr. Ondřej Kosař