Edukační program Od hieroglyfů k Tutanchamovi

Ve středu 31.5. šesťáci navštívili výstavu Kouzlo objevování v Regionálním muzeu ve Žďáře nad Sázavou, kde se zúčastnili také edukačního programu Od hieroglyfů k Tutanchamovi. Žáci byli rozděleni do badatelských skupin a prozkoumali jednotlivé oblasti života starých Egypťanů. Někteří se na chvíli stali písaři a luštili hieroglyfy, druzí byli špeřkaři a zkoumali materiály k výrobě šperků a někteří zase balzamovači, kteří si mohli sáhnout do útrob mumie. Seznámili se i s příběhem objevení Tutanchamovy hrobky a kukátkem viděli pohled do hrobky, který se při samotném objevování naskytl egyptologu Carterovi. Na chvíli jsme se ocitli přímo i v pohřební komnatě. Výstava i program se nám velmi líbil a žáci si odnesli spoustu zajímavých poznatků.

Mgr. Petra Slámová

Přehazovaná Svratka

V květnu nás žákyně 2. stupně reprezentovaly ve Svratce na turnaji v přehazované. Hrálo se ve dvou kategoriích 6. + 7. třída a 8. + 9. třída. Mladším žákyním se na turnaji velice vedlo a prohrály až ve finále a obsadily tak krásné druhé místo. Starší žákyně prohrály své zápasy ve skupině a nakonec skončily na 5. místě. Všem žákyním patří velké poděkování za reprezentaci naší školy.

Mgr. Vojtěch Uchytil

Jarní bruslení v Hlinsku – 6. ročník

V polovině března jsme se opět rozhodli vyrazit na společné bruslení na zimní stadion v Hlinsku. Před samotným bruslením jsme se ještě zašli posilnit kebabem do nedalekého bistra a hurá na led.

Ledová plocha byla opět výborně upravena a my už měli natrénováno z prosincového bruslení, a i z hodin tělesné výchovy, kdy jsme chodili bruslit na vytvořenou ledovou plochu kousek od školy. Společné bruslení jsme si opět užili a už se těšíme na příští rok, kdy si tuto akci určitě nenecháme ujít a opět si ji rádi zopakujeme.

Bruslaři a bruslařky z šesté třídy.

Velikonoční turnaj „O velikonoční vajíčko“

V pondělí 3. dubna se ve škole konal tradiční velikonoční turnaj ve vybíjené a přehazované, na který se žáci, zejména vyšších ročníků, velmi těšili.

Nejdříve se utkali žáci 1. a 2. třídy v tzv. rychlé vybíjené. Sehráli mezi sebou několik zápasů a v celkovém skóre velmi těsně zvítězili žáci 2. třídy.

Starší žáci 1. stupně byli rozděleni do věkově smíšených družstev a hráli vybíjenou podle platných pravidel. Všichni se snažili, aby právě jejich tým zvítězil. Přesto probíhala všechna utkání v duchu fair- play.

Na žáky 2. stupně také nejprve čekalo rozřazení do týmů, potom volba názvů týmů, natáhnout síť a zápasy v přehazované mohly začít. Družstva byla rozdělena do dvou skupin a podle výsledků pak bojovaly jednotlivé týmy o celkové umístění. Utkání byla často velmi napínavá, bojovalo se o každý míč, všichni se snažili, aby zvítězili.

Vůbec nebylo důležité, kdo zvítězil, nikdo nemusel být smutný, že se jeho týmu moc nevedlo, protože všichni byli za své výkony odměněni sladkým velikonočním překvapením. Strávili jsme příjemný den, měli radost z vyhraných zápasů a v neposlední řadě i ze sladké odměny.

Věřím, že se všichni těší na příští rok a na další sportovní utkání.

Nocování ve škole a Aprílová škola

Ve čtvrtek 30.3. se uskutečnil II. ročník Nocování ve škole pro žáky 2. stupně, který byl zaměřen opět v duchu čtenářských dílen. Žáci si přinesli svoji rozečtenou knihu, kterou představili spolužákům. Po tichém čtení vyplnili pracovní listy a o knihách jsme společně diskutovali. Čtenářské dílny byly pro děti i pro nás přínosné a po téměř dvou hodinách práce mohl nastat volnější program Nocování. Někteří žáci zůstali u četby, jiní sledovali film, další hráli deskové hry nebo stolní tenis. Deváťáci si navíc připravili pro své mladší spolužáky „Stezku odvahy noční školou“. Ráno byla pro děti připravena ve školní jídelně snídaně, po které následovalo netradiční vyučování v režii žáků – Aprílová škola. Věříme, že se další ročník Nocování ve škole i Aprílové školy líbil.

Mgr. Petra Slámová a Mgr. Blanka Junková

Kurz běžeckého lyžování

Na přelomu ledna a února absolvovali žáci 2. stupně výcvik běžeckého lyžování. Lyžařský kurz se týkal všech tříd 2. stupně, protože kvůli špatným sněhovým podmínkám několik roků nebyl. Přestože sněhové podmínky byly výborné, úplně nám nepřálo počasí. Přesto si dovolím tvrdit, že si lyžařský kurz žáci užili, v lyžování se zdokonalili a nakonec ve velkém počtu absolvovali výjezd do Svratky, kde se občerstvili, a poté vyrazili zpět.

Chtěl bych poděkovat žákům za jejich snahu a nadšení a věřím, že si žáci najdou cestu na lyžařské tratě i mimo lyžařské kurzy a bude jich na heráleckém okruhu jezdit ve svém volném čase co nejvíce.

Velký dík patří SKI teamu Herálec, který dělal vše proto, aby tratě byly připravené, přestože věděli, že tratě budou za chvíli zachumelené a zafoukané.

Mgr. Vojtěch Uchytil

Bruslení šesťáků v Hlinsku

V polovině prosince nás čekala naše společná třídní akce, na kterou jsme se moc těšili. Bohužel jsme se ji nemohli zúčastnit všichni, a to ne proto, že bychom nechtěli, ale protože skoro polovina třídy onemocněla. Přesto to ostatní nevzdali a vyrazili s paní učitelkou autobusem směr Hlinsko – zimní stadion.

Ledová plocha byla výborně upravena, někteří z náš ještě rychle nechali po roce nabrousit brusle a šup na led. První kolečko kolem stadionu bylo pro některé trochu rozpačité, ale jakmile jsme získali po roční pauze bruslení jistotu, tak jsme to rozjeli naplno. Až nám bylo líto, jak nám ta společná hodina na ledě utekla.

Bylo to super a těšíme se na další třídní bruslení a doufáme, že tentokrát už pojedeme všichni.

Bruslaři a bruslařky z šesté třídy.

Distanční výuka od 15.2.2021

Milí žáci, vážení rodiče,

Od 15. 2. 2021 najdete všechny informace a materiály pro výuku pouze ve školním systému Edookit.  Proto je důležité tento systém sledovat.

Od stejného data dochází k úpravě distanční výuky. Bude přidáno více hodin v online výuce. Online výuka je označena kamerkou.

Stále máme k zapůjčení pro výuku stolní počítače. Notebooky jsou již rozebrané.  

Pokud by měl někdo zájem o počítač nebo měl problémy s přihlášením do systému Edookit, obracejte se na pana zástupce O. Kosaře.

 

Vedení školy

Výukový portál FRED

Žáci na 2.stupni využívají v předmětech český jazyk, německý jazyk, dějepis, přírodopis a občanská výchova výukový portál FRED. Všichni žáci mají aktivované a funkční svoje žákovské účty. Do portálu se přihlásíte na stránkách zakfred.cz pod svými přihlašovacími jmény a hesly (žáci si zvolili heslo sami, musí si pamatovat!!!). V případě ztráty hesla žáci kontaktují vyučujícího. Na portál budou vkládány doplňkové výukové materiály, zápisy, úkoly a testy, které jsou nedílnou součástí online výuky. Je nutné svůj účet průběžně sledovat.