Vzdělávací program Ora et labora (Modli se a pracuj)

Ve čtvrtek 16.11. žáci 7. ročníku navštívili Baziliku Nanebevzetí Panny Marie a svatého Mikuláše ve Žďáře nad Sázavou. Pro některé z nich to byla vůbec první návštěva areálu Zámku ve Žďáře. Žáci si prohlédli Baziliku a vyslechli zajímavosti o tom, jak se žilo v klášteře (denní režim mnichů, vztah k umění, lékařství, jídelníček). Doplnili si tak učivo, kterému jsme se věnovali v hodinách dějepisu. Poté byli žáci rozděleni do skupin, ve kterých pracovali na zajímavých úkolech (výroba mozaiky, tvoření klášterní kuchyně, vytváření receptu). Na závěr vytvořili sedmáci komiks na zadané téma (příběh o Zelené hoře). Všichni jsme byli nadšeni milým přístupem paní průvodkyně, krásným prostředím a zajímavým tématem. Exkurze byla hrazena ze Šablon OP JAK.

Mgr. Petra Slámová

 

Demonstrační pitva ryby

Letošní první laboratorní práci v sedmém ročníku jsme věnovali rybám. Jindra Černý, vášnivý rybář ze sedmé třídy, nám do hodiny přinesl krásného kapra obecného-lysce a my jsme mohli začít se zkoumáním. Nejdříve jsme si prohlédli vnější stavbu ryby. Popsali jsme si ploutve a určili, zda jsou párové nebo nepárové.

Prozkoumali jsme povrch těla, smyslové orgány, vypozorovali jsme, kudy vede postranní čára, která slouží rybám k orientaci. Nahlédli jsme pod žaberní lupínky, které jsou chráněny skřelemi (kostěnými destičkami) a které slouží k dýchání. Potom jsme už byli zvědavi, jak to vypadá uvnitř. Poté jsme skalpelem rozřízli břicho kapra a zkoumali rozložení dalších vnitřních orgánů, které jsme už sami dokázali pojmenovat. Nejzajímavější byl plynový měchýř, jenž ryby nadnáší při pohybu.

A pokud chcete vidět, jak taková pitva probíhá, tak si můžete i prohlédnout fotografie, které pořizovala paní asistentka během celé akce.

Mgr. Simona Brudovská a žáci sedmého ročníku.

Vycházka na Devět skal

V pátek 29. září vyměnili žáci 2. stupně školní lavice za krásnou podzimní přírodu. Za téměř letního počasí se společně vydali na výlet po okolí Herálce. Naše společná cesta vedla na Devět skal. V jednotlivých třídách se žáci rozdělili na skupiny. Každá měla mapu s vyznačenou trasou a stanovišti. Na jednotlivých stanovištích museli žáci najít QR kódy, načíst si úkol a správně jej zodpovědět. Zopakovali si v praxi učivo zeměpisu, zaměřené právě na okolí Herálce. Pro některé žáky byly úkoly snadné, jiní se trochu trápili, ale nakonec všichni své úkoly zvládli.

Do školy jsme se vrátili sice unaveni, ale všichni jsme měli velmi dobrý pocit, že jsme strávili příjemné dopoledne, něco jsme se naučili, poznali jsme se zase trochu jinak a zažili spoustu legrace.

Mgr. Blanka Junková

Distanční výuka od 15.2.2021

Milí žáci, vážení rodiče,

Od 15. 2. 2021 najdete všechny informace a materiály pro výuku pouze ve školním systému Edookit.  Proto je důležité tento systém sledovat.

Od stejného data dochází k úpravě distanční výuky. Bude přidáno více hodin v online výuce. Online výuka je označena kamerkou.

Stále máme k zapůjčení pro výuku stolní počítače. Notebooky jsou již rozebrané.  

Pokud by měl někdo zájem o počítač nebo měl problémy s přihlášením do systému Edookit, obracejte se na pana zástupce O. Kosaře.

 

Vedení školy

Výukový portál FRED

Žáci na 2.stupni využívají v předmětech český jazyk, německý jazyk, dějepis, přírodopis a občanská výchova výukový portál FRED. Všichni žáci mají aktivované a funkční svoje žákovské účty. Do portálu se přihlásíte na stránkách zakfred.cz pod svými přihlašovacími jmény a hesly (žáci si zvolili heslo sami, musí si pamatovat!!!). V případě ztráty hesla žáci kontaktují vyučujícího. Na portál budou vkládány doplňkové výukové materiály, zápisy, úkoly a testy, které jsou nedílnou součástí online výuky. Je nutné svůj účet průběžně sledovat.

Autorské čtení pana Tomáše Crlíka

V pondělí 21. října jsme ve škole přivítali spisovatele pana Tomáše Crlíka, který přišel žákům 5. – 7. ročníku představit svou novou knihu Strážci Země. Jedná se o dobrodružnou fantasy literaturu pro děti, která má blízký vztah k přírodě. Děti si tak mohly poslechnout úryvky z knihy z úst samotného autora, dozvěděli se, jaká je cesta od prvotního nápadu napsat knihu až po její vydání. Autor také neunikl všetečným dotazům dětí, které práce spisovatele zajímala. Sám autor o svých spisovatelských začátcích říká: „Jednoho dne jsem si vzal do hlavy, že jednou budu psát příběhy. K tomu mě přivedl první strážce Země, který se mi zrodil v hlavě. Prastarý hrdina dohlížející na svět přírody, který na sebe dokáže brát podobu všech tvorů, dokáže s nimi promlouvat.“Po besedě si žáci mohli knihu Strážci Země, i s věnováním a podpisem autora, koupit. Autorské čtení bylo zajímavým rozšířením výuky literární výchovy.

Mgr. Blanka Junková

Cvičení v přírodě

Krásné dny babího léta vylákaly žáky naší školy do podzimní přírody.  V pátek 13. září škola osiřela, všichni žáci se se svými učiteli vydali do okolí Herálce na cvičení v přírodě. Cílem žáků 6. a 7. ročníku byla Lisovská skála. Ještě před školou si žáci zopakovali zeměpis a prošli si trasu „prstem na mapě“. Část cesty vedla po komunikaci, takže si oprášili i pravidla silničního provozu. Potom už vedla jejich cesta krásnou podzimní přírodou po turisticky značených cestách. A pak už se stačilo jen dobře koukat – tamhle se v mechu krčí pěkný hříbek a tamhle se zase červená muchomůrka. V lese se bylo pořád na co koukat, a tak nám všem cesta rychle ubíhala a za chvíli jsme byli pod Lisovskou skálou. Tady přišla na řadu svačina a odpočinek. Pak nás už čekala zpáteční cesta, která nám také velmi rychle utekla, a za chvíli jsme byli zpátky před školou. Počasí nám přálo a my jsme strávili v přírodě pěkné dopoledne.

Mgr. Blanka Junková

Výcvikový kurz sjezdového lyžování

V letošním roce nám zimní počasí přálo, sněhu bylo dost,  a tak mohli  žáci 7. – 9. ročníku v posledním únorovém týdnu vyměnit učebnice a školní lavice za sjezdové lyže a v rámci lyžařského výcvikového kurzu strávit  tři dny na sjezdovce v Hlinsku.  Všichni začínali na cvičném svahu a po rozdělení do družstev začal samotný výcvik. Pokročilí lyžaři si pod vedením instruktorů vybrušovali svůj lyžařský styl, začátečníci se se svými instruktory pomaličku prokousávali prvními obloučky na svahu. Všichni se snažili, lyžování je bavilo a po dvou dnech už každý dokázal sjíždět sjezdovku bez pádů. Počasí nám přálo, přes noc sjezdovka pěkně umrzla, ale ráno nás na svahu vítalo sluníčko. I když výcvik trval jen tři dny, všichni udělali velký kus práce a usilovný trénink byl na jejich jízdě vidět. Čas na sjezdovce utekl jako voda a všichni litovali, že lyžařský výcvik končí, ale většina dětí se už těší, že se příští rok lyžařského kurzu opět zúčastní.

Mgr. Blanka Junková

 

Lyžařský výcvikový kurz

V letošním školním roce nám počasí přálo, hned po Vánocích napadl sníh a žáci 7. a 8. ročníku mohli zahájit první část lyžařského výcviku. V pondělí 7. ledna si do školy místo běžných pomůcek přinesli běžecké lyže a výcvik mohl začít. Na začátek trochu teorie, instrukce k mazání lyží a pak hurá na sníh. První den se jezdilo na okruhu za školou, žáci byli rozděleni do družstev. Ti, co se „narodili s běžkami na nohou“, trénovali svou fyzickou kondici, ti, co teprve začínali, se pod vedením pana učitele Uchytila učili prvním krůčkům na lyžích. Nebyla nouze o legraci ani pády, které se naštěstí obešly bez zranění. Ale puchýřům a asi i nějakým modřinám jsme se neubránili. Druhý den jsme se už všichni pustili na malý výlet k rybníku Krejcar. Tentokrát jsme si museli stopu sami prošlapat, protože připadlo dost nového sněhu a stopa na okruhu byla zavátá. Poslední den většina vyrazila na výlet do Svratky, ostatní jezdili v blízkém okolí školy.  Ještě nás čeká na konci února výcvik sjezdového lyžování na sjezdovce v Hlinsku. Už se všichni moc těšíme.

Mgr. Blanka Junková