Edukační program Od hieroglyfů k Tutanchamovi

Ve středu 31.5. šesťáci navštívili výstavu Kouzlo objevování v Regionálním muzeu ve Žďáře nad Sázavou, kde se zúčastnili také edukačního programu Od hieroglyfů k Tutanchamovi. Žáci byli rozděleni do badatelských skupin a prozkoumali jednotlivé oblasti života starých Egypťanů. Někteří se na chvíli stali písaři a luštili hieroglyfy, druzí byli špeřkaři a zkoumali materiály k výrobě šperků a někteří zase balzamovači, kteří si mohli sáhnout do útrob mumie. Seznámili se i s příběhem objevení Tutanchamovy hrobky a kukátkem viděli pohled do hrobky, který se při samotném objevování naskytl egyptologu Carterovi. Na chvíli jsme se ocitli přímo i v pohřební komnatě. Výstava i program se nám velmi líbil a žáci si odnesli spoustu zajímavých poznatků.

Mgr. Petra Slámová

Výstava a divadelní představení

Úterý 23. května nestrávili žáci 9. ročníku ve školních lavicích, ale vypravili se do Regionálního muzea ve Žďáře nad Sázavou, kde probíhá výstava s názvem Kouzlo objevování. Od hieroglyfů k Tutanchamonovi. Výstavu spolu s pracovníky muzea připravil Český egyptologický ústav. Žáci se seznámili s vývojem egyptského písma, prohlédli si maketu Tutanchamonovy pohřební komory, dozvěděli se zajímavosti o mumifikaci. Na závěr si zkusili napsat své jméno hieroglyfickým písmem.

Poté nás v divadle čekalo divadelní představení na motivy protiválečného dramatu Karla Čapka – Bílá nemoc, v podání herců Divadla Radka Brzobohatého. Nesmrtelný příběh doktora Galéna, dvorního rady Sigelia, Maršála i barona Krüga, je nadčasový a má co říct i dnešním mladým divákům.

Výstava i divadelní představení se žákům líbily a doplnily tak učivo dějepisu i českého jazyka. Společně jsme strávili příjemné kulturní dopoledne.

Mgr. Blanka Junková

Přehazovaná Svratka

V květnu nás žákyně 2. stupně reprezentovaly ve Svratce na turnaji v přehazované. Hrálo se ve dvou kategoriích 6. + 7. třída a 8. + 9. třída. Mladším žákyním se na turnaji velice vedlo a prohrály až ve finále a obsadily tak krásné druhé místo. Starší žákyně prohrály své zápasy ve skupině a nakonec skončily na 5. místě. Všem žákyním patří velké poděkování za reprezentaci naší školy.

Mgr. Vojtěch Uchytil

Vybíjená Žďár nad Sázavou – okresní finále

Žáci a žákyně ze 4. a 5. třídy nás reprezentovali v okresním finále ve vybíjené, které se konalo ve Žďáru nad Sázavou. Našemu výběru se podařilo vyhrát svoji skupinu a postoupit tak do tříčlenného finále. V něm sice žáci podlehli oběma družstvům z Velkého Meziříčí, ale i tak, skončili na krásném 3. místě a do školy kromě diplomu, přivezli také pohár!

Žákům a žákyním patří velký dík za vynikající reprezentaci naší školy.

Mgr. Vojtěch Uchytil

 

Minifotbal

Vybraní chlapci z druhého stupně reprezentovali naši školu v minifotbale (hraje se 6+1 na polovinu hřiště) ve Žďáru nad Sázavou.

Turnaje se zúčastnilo 6 týmů, které byly rozděleny do dvou skupin. Naše družstvo hrálo ve skupině se Svratkou 4:2 a Bohdalovem 4:1. Díky tomu postoupilo do semifinále, kde je čekalo družstvo 4. ZŠ ze Žďáru nad Sázavou. To porazili 1:0 a vybojovali si tak postup do okresního kola, které se hrálo ve Velkém Meziříčí!!

Turnaje ve Velkém Meziříčí se zúčastnilo rovněž 6 družstev. ZŠ Žďár nad Sázavou, ZŠ Velká Bíteš, Gymnázium Bystřice, 2 školy z Velkého Meziříčí a naše ZŠ Herálec.

Do základní skupiny jsme byli nalosováni s oběma družstvy z Velkého Meziříčí. S první školou jsme ve vyrovnaném zápase prohráli 0:1, s druhou 0:3. Skončili jsme na 3. místě ve skupině a čekal nás souboj s Velkou Bíteší o 5. místo. Ten jsme prohráli 0:3 a skončili nakonec na 6. místě.

Žákům patří velké poděkování za reprezentaci naší školy, protože postoupit ze Žďárského okrsku do okresního finále je pro nás velký úspěch.

Mgr. Vojtěch Uchytil

McDonald’s cup

Na konci dubna se vybraní žáci prvního stupně zúčastnili fotbalového turnaje McDonalds cup.

Hrálo se ve dvou kategoriích. První kategorie byla pro žáky 1. – 3. třídy, druhá pro žáky 4. – 5. třídy.

V mladší kategorii, kde společně s námi byly ještě týmy ze Žďáru, Polničky a Nového Veselí, skončili naši žáci na nádherném druhém místě.

Ve starší kategorii bylo celkem šest družstev, která byla rozdělena do dvou skupin po 3 týmech. Náš tým skončil na druhém místě a tak postoupil do semifinále, kde ale nestačil na tým Polničky a čekal ho zápas o 3. místo. V něm jsme se utkali se 2. ZŠ Žďár a ve vyrovnaném zápase prohráli 4:2 a skončili tak na 4. místě.

Všem žákům děkujeme za výbornou reprezentaci naší školy a těšíme se na další úspěchy.

Mgr. Vojtěch Uchytil

Sálový turnaj Svratka

Na konci dubna se vybraní žáci 2. stupně zúčastnili tradičního turnaje v sálové kopané ve Svratce. Turnaje se zúčastnilo 8 družstev a my jsme byli nalosováni do skupiny se Svratkou, Jimramovem a Krounou. V prvním zápase jsme smolně prohráli s Jimramovem 0:1, ve druhém porazili Krounu 4:1 a se Svratkou remizovali 0:0. To nám k postupu do semifinále nestačilo a hráli jsme tak o 5. místo se Sněžným, kde jsme zvítězili 2:0. Přestože očekávání našich žáků bylo větší a ani výkony nebyly vůbec špatné, k lepšímu umístění to tentokrát nestačilo. I tak patří našim žákům poděkování za reprezentaci naší školy.

Mgr. Vojtěch Uchytil

Keramická dílna – výroba sluníček

Modelování z keramické hlíny rozvíjí prostorové výtvarné cítění, jemnou motoriku prstů a manuální zručnost. Kladně působí na uvolnění emocí a na celkové uklidnění. Výroba keramiky je skvělé odreagování.

Věříme, že to stejně cítí i děti ze ZŠ Herálec. S dětmi od 1. – 9. třídy jsme se rozhodly vyrobit dárek maminkám k jejich květnovému svátku. Jak byly děti šikovné a kreativní, můžete vidět na fotografiích. I přes to, že měly děti k dispozici předlohy, je každé sluníčko jiné a osobité.

První týden jsme pracovali s hlínou, vyřezali jsme obrys, nakreslili obličej a udělali paprsky ze srdíček. Poté sluníčka vysychaly, šly do pece a přišlo na řadu druhé kolo. Ve druhém týdnu měly děti za úkol sluníčka dotvořit pomocí glazury a skleněné drti. Suchá, nevypálená glazura vypadá jinak než po vypálení, děti tak měly nelehký úkol – představit si, jak bude vypadat hotový výrobek po vypálení a vybrat ty správné barvy, které se budou maminkám líbit. A poradily si úžasně! Starší děti dávaly do paprskových srdíček sklíčka, která se při vypálení rozpustí a vytvoří lesklý barevný povrch.

Děkujeme paní ředitelce za možnost využití keramické dílny i v běžném školním týdnu, paní učitelkám za pomoc a ohleduplnost a dětem za jejich radost z tvoření. Moc jsme si to s vámi užily, ta radost z hotových sluníček, když otevřeme pec a usměje se na nás několik sluníčkových úsměvů v úžasných barvách, je veliká!

Doufáme, že stejně jako nám se sluníčka maminkám líbila a přejeme jim dodatečně k jejich svátku spoustu úsměvu a lásky.

Herálecká hrouda hlíny

 

 

Soutěž pro žáky ZŠ „Zemědělství a lesnictví na Vysočině“

V pátek 12.5. 2023 odjeli dva žáci s nejlepšími výsledky, Tereza Gregorová a Jonáš Horák z 8. ročníku, reprezentovat naši školu do Jihlavy na Krajských úřad Kraje Vysočina.

Po slavnostním zahájení soutěže za účasti členů Rady Kraje Vysočina následoval písemný test. Poté se účastníci sešli na nádvoří krajského úřadu, kde probíhaly interaktivní soutěže. Následovalo bohaté občerstvení a vyhlášení výsledků.

Pro dvacet nejlepších soutěžících byly připraveny věcné ceny a poukaz na dvoudenní naučně poznávací výlet a vstupenky na veletrh Země živitelka v Českých Budějovicích. Tereza Gregorová se umístila na výborném 5.místě v písemné části a Jonáš Horák se umístil na 1. místě v části poznávací, z celkem 64 soutěžících.

Oběma žákům gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Mgr. Simona Brudovská

Memento

Do Týdne čtení v rámci projektu CČČD jsme se letošní rok zapojili o 3 týdny dříve, neboť nás v termínu od 1.6. do 7.6. čekají třídní výlety. V úterý 9.5. naši školu navštívil rodák z nedaleké Poličky Vít Chadima s dramatizací románu Radka Johna Memento, kterou zhlédli žáci II. stupně. Neobyčejný příběh Michala Otavy, který zachycuje 10 let jeho života s drogou a různá stádia jejího působení, žáky velmi zaujal a zanechal v nich silné dojmy. Představení bylo doplněno čtenými ukázkami a umocněno výborným hereckým výkonem.

Mgr. Blanka Junková, Mgr. Petra Slámová