Letošní první laboratorní práci v sedmém ročníku jsme věnovali rybám. Jindra Černý, vášnivý rybář ze sedmé třídy, nám do hodiny přinesl krásného kapra obecného-lysce a my jsme mohli začít se zkoumáním. Nejdříve jsme si prohlédli vnější stavbu ryby. Popsali jsme si ploutve a určili, zda jsou párové nebo nepárové.

Prozkoumali jsme povrch těla, smyslové orgány, vypozorovali jsme, kudy vede postranní čára, která slouží rybám k orientaci. Nahlédli jsme pod žaberní lupínky, které jsou chráněny skřelemi (kostěnými destičkami) a které slouží k dýchání. Potom jsme už byli zvědavi, jak to vypadá uvnitř. Poté jsme skalpelem rozřízli břicho kapra a zkoumali rozložení dalších vnitřních orgánů, které jsme už sami dokázali pojmenovat. Nejzajímavější byl plynový měchýř, jenž ryby nadnáší při pohybu.

A pokud chcete vidět, jak taková pitva probíhá, tak si můžete i prohlédnout fotografie, které pořizovala paní asistentka během celé akce.

Mgr. Simona Brudovská a žáci sedmého ročníku.